21. febrero 2024

Wielki Mistrz Szachów Garry Kasparov mówi, że rosnąca popularność Bitcoinów (BTC) i kryptokur walut jest nieuchronna.

Rosyjski mistrz szachowy Garry Kasparow uważa, że powszechne przyjęcie Bitcoina (BTC) wraz z innymi kryptokur walutami jest nieuniknione, ponieważ ludzie chcą przejąć kontrolę nad swoją prywatnością.

W wywiadzie z Forbesem, byłym mistrzem świata w szachach, który słynnie grał przeciwko superkomputerowi Deep Blue firmy IBM, omówiono wpływ, jaki banki centralne, posiadające nieograniczone możliwości emisji pieniędzy, mogą mieć na bogactwo i oszczędności osób fizycznych. Z drugiej strony Bitcoin działa bez konieczności interwencji człowieka i posiada twardy limit podaży wynoszący 21 milionów monet.

«Państwo ma władzę nad emisją pieniądza, ale ponownie, jeśli wymknie się to spod kontroli (jak to ma miejsce obecnie), ludzie szukają alternatywnych sposobów ochrony swojego bogactwa i ratowania swojej fortuny przed inflacją lub niekontrolowaną ingerencją państwa w ich sprawy finansowe».

Mówi, że ludzie są teraz bardziej świadomi, że wiele istotnych aspektów ich życia jest kontrolowanych i znajduje się w posiadaniu osób z zewnątrz, więc z zadowoleniem przyjmują pojawienie się łańcucha blokowego i aktywów cyfrowych.

Kasparov, który obecnie przewodniczy Fundacji Praw Człowieka, organizacji non-profit, która w swojej działalności wykorzystuje Bitcoin i inne technologie cyfrowe, uważa, że kryptołajność i łańcuch blokowy dają ludziom możliwość zwalczania naruszeń prywatności i praw człowieka.

«Dlatego uważam, że stały wzrost popularności Bitcoin i innych walut kryptograficznych i technologii łańcuchów blokowych jako koncepcji jest nieunikniony, ponieważ jest to odpowiedź na przesunięcie władzy z osób fizycznych do państw lub innych instytucji, które mogą działać na naszą prywatność bez naszej zgody».